Louisa County
Elections

Districts

Drainage District #12

Jonathon E. Ball
13828 40th St.
Wapello, IA 52653
Term Ends: Jan. 2023
Term Length: 3 Years
Brian Hayes
10946 County Rd X37
Columbus Junction, IA 52738
Term Ends: Jan. 2021
Term Length: 3 Years
Dan Holsteen
15242 65th St.
Wapello, IA 52653
Term Ends: Jan. 2022
Term Length: 3 Years

Drainage District #24

This Drainage District is administered by the City of Oakville.
Linda Avery
City Clerk
P.O. Box 66
Oakville, IA 52646
Appointed

Levee District #10

Dave McCullough
23861 210th St.
Conesville, IA 52739
Appointed
Lance McKean
25819 220th St.
Conesville, IA 52739
Appointed
Mike Murdock
5543 210th St.
Conesville, IA 52739
Appointed

Levee District #11

Bert Eddy
9567 Hwy. 99
Wapello, IA 52653
Term Ends: Jan. 2022
Term Length: 3 Years
Milton Hayes
10239 Hwy. 99
Wapello, IA 52653
Term Ends: Jan. 2021
Term Length: 3 Years
Jeff Henke
6442 114th Ave.
Wapello, IA 52653
Term Ends: Jan. 2023
Term Length: 3 Years

Levee District #9 & Drainage District #23

Laura Ford
Clerk
4720 640th St. SE
Lone Tree, IA 52755
Appointed
Kevin Bell
25672 245th St.
Lone Tree, IA 52755
Term Ends: Jan. 2021
Term Length: 3 Years
Gary Evans
23787 W Ave.
Lone Tree, IA 52755
Term Ends: Jan. 2022
Term Length: 3 Years
Ryan Yoder
Term Ends: Jan. 2023
Term Length: 3 Years

Drainage District #13

Information about elected and/or appointed officials for the Drainage District #13 is maintained by Muscatine County. For information on district administration and board members, please contact the Muscatine County Auditor's Office.

Muscatine Island Levee District

Information about elected and/or appointed officials for the Muscatine Island Levee District is maintained by Muscatine County. For information on district administration and board members, please contact the Muscatine County Auditor's Office.

Two Rivers Levee & Drainage District

The Two Rivers Levee & Drainage District conducts its own elections. For more information, contact Vicki Stoller, administrator, at (319) 937-6667.
Vicki Stoller
Administrator
Appointed
Chad Kuntz
Term Ends: Jan. 2021
Term Length: 3 Years
Dan Lanz
Term Ends: Jan. 2022
Term Length: 3 Years
Steve Mullahy
Term Ends: Jan. 2023
Term Length: 3 Years
Kirk Siegle
Term Ends: Jan. 2022
Term Length: 3 Years
Colin Wagenbach
Term Ends: Jan. 2023
Term Length: 3 Years
This webpage was printed on October 30, 2020. For the most current election-related information, visit the ".$clientCounty." County, Iowa, Elections website at elections.louisacountyia.gov.
powered by Neapolitan Labs